نصب و راه اندازی دامین کنترلر در ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 قسمت اول

با سلام به دوستان عزیز
در این مقاله قصد داریم نحوه ی نصب و راه اندازی دامین کنترلر را در ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 بیاموزیم.همانطور که میدانید دامین کنترلر یا همان DC domain controller نقش بسیار مهمی رو در شبکه های ماکروسافتی ایفا میکنه و میبایست در راه اندازی ان بسیار دقت کنیم .
معمولا اولین دامین کنترلر به عنوان اصلیترین دامین کنترلر یا به اصطلاح primary domain controller یا PDC شناخته می شود ، این سرور اولین سرور در ریشه Forest ای خواهد بود که در آینده ایجاد می شود ،بنابراین یک مبحث بنیادی و مهم محسوب میشود.حال مراحل نصب Active Directory Domain Services یا ADDS را قدم به قدم به اتفاق شما دوستان اجرا میکنیم.
در ابتدا برای شروع من از دو ماشین مجازی استفاده میکنم که یکی از آن ها DC سرور و دیگری یک ویندوز سون هستش که در آخرقصد دارم این سیستم رو Join به دامین کنم.

MICROSOFT DC 2008 Active Directory
پس از نصب ویندوز سرور ۲۰۰۸ اقدام به تغیر نام سیستم میدهیم تا هم مرتب و از اسم طولانی ان خلاص بشیم تا در ادامه به مشکل بر نخوریم.
– با تایپ کرد Sysdm.cpl وارد System Properties شده و کلیک بر روی Change Name Pc اقدام به تغیر نام میکنیم.همانند تصویر پایین:

سپس بعد از انجام تغییرات سرور را راه اندازی مجدد مینماییم.,
بعد از راه اندازی مجدد و تغیر نام سرور اقدام به پیکربندی کارت شبکه این سرور مینماییم.
در این مقاله برای سناریو خود از رنج IP /24192.168.2.0 استفاده کردم.
VM1 Domain controller
PC Name: DC
Ip : 192.168.2.10/24 or 255.255.255.0
Dns : 127.0.0.1
VM2 Windows Seven
PC name: Clien
Ip : 192.168.2.100/24 or 255.255.255.0
وبعد از اعمال تنظیمات مربوط به شبکه اقدام به خاموش کردن فایروال میکنیم تا درادامه دچار مشکل نشویم. با تایپ کردن کامند firewall.cpl در قسمت Run وارد صفحه مربوطه شده و اقدام به off کردن ان میکنیم سپس تنظیمات رو save و اوکی میکنیم.

بعد از تنظیمات پیشنیاز برای نصب دامین کنترلر با زدن کامند dcpromo.exe درون run شروع به نصب میکنیم. بر خلاف تمام role ها این رول میبایست به این ترتیب نصب شود و از درون کنسول سرور منیجر قادر به نصب نمیباشد.

در این قسمت یک بار وضعیت سرور را چک کرده و سپس wizard مربوطه را با ز خواهد کرد تا بتوانیم به پروسه نصب ادامه دهیم. پس کمی صبور باشد.

در این قسمت در اولین مرحله ویزارد مربوط به راهنما و توضیحات این سرویس پرداخته میشود next میکنیم.

سپس در این قسمت نوع گسترش مجموعه رو انتخاب میکنید که اگه برای اولین دامین هستش Crate a new domain and forest رو انتخاب کنید

سپس در این مرحله نام دامین خود را تایپ کرده و next کنید.

بعد از انتخاب نام دامین سیستم یک بار ان را درون شبکه چک کرده تا اشتباهی مبنی بر استفاده شدن مجدد ان صورت نگیرد.

سپس بعد از چک کردن سیستم به دامین مربوطه یک نام net bios name اختصاص میدهد و امکان تغیر هم میباشد .

بعد از انتخاب net bios name اقدام به سطح دانش دامین خود میکنید مبنی بر این که دامینی که خواهم ساخت functional level ان از Windows server 2008 r2 پایین تر نباشد البته اگر تمامی سرور های ۲۰۰۸ r2 هست این کار پیشنهاد میشه در غیر اینصورت ان را به windows server 2003 تغیر دهید و next کنید.

بعد از انتخاب سطح دانش سرور های دامین در این مرحله یکی از پیشنیاز های اصلی ان یعنی DNS را هم در ادامه نصب خواهد کرد.

در این قسمت گذینه yes را زده و به صفحه بعد میرویم.

در ان قسمت سیستم به طور پیشفرز سه مکان را برای Database دامین و Log سرویس ها انتخاب میکنید که بهتر است ان را تغیر ندهیم تا در همان مقصد نوشته شونند و next میکنیم.

در این قسمت برای Restore mode administrator Password یک رمز عبور انتخاب میکنیم. و سپس next میکنیم..

در مرحله اخر یک گزارش کلی از کار هایی که باید انجام شود و نام های و تنضیمات انتخاب شده را به ما نشان میدهد که حتما باید یک بار با سناریو انتخابیمون چک کرده تا دچار اشتباهی نشویم سپس next میکنیم.

سپس در این مرحله سیستم شروع به نصب دستوراتی که از ویزارد گرفته است میشود و در پایان با چک مارک کردن گزینه remote on completion کرده تا سیستم بعد از پایان نصب به طور خودکار یکبار راه اندازی مجدد شود.

نصب و راه اندازی اکتیودایرکتوری در ویندوز سرور۲۰۰۸ r2

دیدگاه خود را بیان کنید